Американський білий метелик – небезпечний карантинний шкідник

12 вересня 2020 20:40:00    

Він пошкоджує понад 140 видів деревних і чагарникових рослин. Батьківщиною цієї комахи є Північна Америка, а в Європу, саме в Угорщину, метелик був завезений з вантажем у 1940 році.

Породи, яким білий метелик віддає перевагу, — шовковиця, клен ясенелистий, волоський горіх, плодові дерева: яблуня, груша, слива, айва, черешня. Вони повністю об'їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною.

Дефоліація насаджень, викликана гусеницями цього виду метеликів, призводить до ослаблення та загибелі окремих рослин. У результаті знижується захисна, декоративна й естетична функція лісових насаджень, скорочуються рекреаційні площі.

Волоски гусениць можуть викликати алергічні реакції у людини. При зменшенні листового апарату у плодових на 20% урожай знижується на 5-10%, при зменшенні на 50% — урожай знижується на 50-55%, при об'їданні листя на 75% урожай практично відсутній. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити!

Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Виліт метеликів навесні відбувається недружно, розтягуючись іноді до місяця.

Перші метелики з’являються наприкінці квітня — на початку травня. Тривалість їх життя — 6-14 діб. Вони ведуть сутінковий спосіб життя. Самки відкладають яйця на верхній і нижній бік листків та на трав’яну рослинність групами по 300-500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. Плодючість — 1200-1500 яєць.

Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. Зі зниженням температури до +5-6°С, живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб.

Тривалість розвитку гусениць — 45-54 доби. За цей час вони линяють 6-7 разів. Заляльковуються в різних захищених місцях. На розвиток лялечки потрібно 9-14 діб. У південних областях шкідник розвивається у двох поколіннях. Лялечки гинуть у зимовий період при зниженні температури нижче -30°С.

Головний шлях розповсюдження — транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. В останньому випадку шкідника нерідко виявляють у пакувальному матеріалі.

У пошуках статевого партнера і місць відкладання яєць метелик може активно перелітати на невеликі відстані (до 250 м). Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками. Середня швидкість поширення становить 30-40 км на рік.

Щоби запобігти занесенню білим метеликом слід проводити детальний огляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів, що надходять з карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження.
Агротехнічні заходи полягають у збиранні та знищенні гусениць та кладок яєць американського метелика. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. Одне не знищене гніздо дасть тисячі таких гнізд в наступному році.

Проводять прибирання території з наступним спалюванням рослинного сміття, очищення стовбурів від відмерлої кори та обмазку їх вапном. Ефективними є оранка ґрунту і перекопування її в проєкції крони. Крім того, проводять вилов метеликів на світлові та феромонні пастки.

Для ліквідації вогнищ метелика обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами дозволеними до використання в Україні (Карате, Золон).У зоні поширення шкідника, особливо в населених пунктах, рекомендується застосування бактеріальних препаратів (Пірінекс, Ліпідоцид концентрований).

Фітосанітарний інспектор Кадров О.Д.

Читати далі »

 

 

Copyright © 2020 strichka.com
E-mail: [email protected]
Powered by QCMS