Освітній марафон з доброго врядування: стартує Хмельниччина

27 травня 2022 13:13:24    

Програма Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» разом із партнерами – Національним агентством України з питань державної служби (НАДС) і Міністерством розвитку громад та територій України (Мінрегіон) започаткували серію навчально-консультативних заходів під спільною назвою «Освітній марафон з доброго врядування».

Його мета – посилити комунікацію між представниками органів місцевого самоврядування та фахівцями центральних органів виконавчої влади, провідними українськими та зарубіжними експертами в окресленій сфері і запровадити регулярні консультації з нагальних питань місцевого і регіонального розвитку у формі професійного навчання і тематичних інформаційних сесій.

Як ми вже інформували, перший такий захід проведено 28 лютого цього року у співпраці з НАДС та Мінрегіоном. Він був присвячений тематиці управління персоналом в органах місцевого самоврядування. Ініціативу марафону також підтримали регіональні центри підвищення кваліфікації, які на постійній основі здійснюють роботу із професійного розвитку та підвищення кваліфікації на місцевому рівні.

Так, 4 лютого до Освітнього марафону з доброго врядування долучився Хмельницький регіональний центр підвищення кваліфікації (надалі – Хмельницький РЦПК), який започаткував спеціальну короткострокову програму підвищення кваліфікації «Окремі питання організації роботи новообраного керівника територіальної громади» розроблену за участі Ради Європи для новообраних голів територіальних громад Хмельниччини.

Синергія: центр – регіони

Презентуючи для представників Хмельниччини Освітній марафон як нову ініціативу Ради Європи, виконуюча обов’язки голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, зазначила, що Україна задекларувала створення потужної системи місцевого самоврядування на засадах Європейської хартії місцевого самоврядування і успішно рухається в згаданому напрямку. Відповідно Рада Європи вже понад 20 років активно залучена до цієї важливої роботи і сприяє Україні, як країні – члену Організації, у формуванні спроможних територіальних громад і прискоренні процесів децентралізації. Це – пріоритети Плану дій Ради Європи для України на 2018-2022 роки.

Освітній марафон з доброго врядування є частиною цієї діяльності, спрямованої на формування спроможного місцевого самоврядування в Україні. Програма навчань, заходи марафону охоплюють як актуальні питання нормативно-правових засад реалізації функцій та повноважень органів місцевого самоврядування, так і висвітлення кращого українського та світового досвіду і ґрунтуються на стандартах Ради Європи. До них залучені представники Мінрегіону, НАДС, регіональні центри підвищення кваліфікації, провідні експерти, в тому числі експерти Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні».

Як зазначила Олена Литвиненко, подібні навчання плануються і в інших областях, зокрема наступне готують Волинський і Чернігівський регіональні центри підвищення кваліфікації. До них у режимі онлайн планують долучитись очільників громад з низки інших регіонів. Ці заходи стануть своєрідними місточками, які об’єднуватимуть представників місцевого самоврядування, державної виконавчої влади, експертів, підсилюючи демократичні реформи та децентралізацію в Україні.

Від Хмельницької обласної ради до учасників навчання в рамках Освітнього марафону доброго врядування звернулася її голова Віолета Лабазюк. «Ви маєте стати для людей і психологами, і юристами, і гарними господарниками, які мають вирішувати всі можливі питання на місцях, наголосила очільниця облради. Законодавчі передумови та фінансові можливості для цього є, а ми будемо вам допомагати», – відмітила голова обласної ради.

А очільник Хмельницької обласної державної адміністрації Сергій Гамалій у своєму виступі сформулював мету, яка стоїть і перед організаторами, і перед учасниками заходу. Це – розвиток та єдність, гідне життя в демократичній Україні.

До учасників і учасниць навчання звернувся також керівник профільного Директорату Мінрегіону Сергій Шаршов. «Хмельниччина традиційно є лідером у реалізації реформи місцевого самоврядування на принципах децентралізації та субсидіарності, – зазначив посадовець. – Саме тут у період добровільного об’єднання було створена найбільша кількість об’єднаних територіальних громад. Тому символічно, що перший регіональний захід Освітнього марафону з доброго врядування, започаткований Мінрегіоном, НАДС та Радою Європи, проводиться саме в Хмельницькій області».

Він зазначив, що децентралізація передбачає передачу повноважень і фінансових ресурсів на місцевий рівень. Водночас третьою складовою реформи є посилення відповідальності та лідерських якостей представників місцевого самоврядування, від чого залежить розвиток та добробут як окремих територіальних громад. так і нашої держави загалом.

Інформацію про старт навчання для новообраних голів територіальних громад Хмельниччини, виступи очільників області та Офісу Ради Європи в Україні було поширено на регіональному телебаченні в сюжеті «Школа молодого голови».

Лідерська практика по-хмельницькому

«Що змусило вас стати до лав нових марафонців?» – поцікавилися ми в директора Хмельницького РЦПК Миколи Баюка.
«Децентралізація, завдяки якій у нашій країні формується нова система місцевого самоврядування, зазначив посадовець. Органи місцевого самоврядування отримали самостійність у вирішенні організаційних, фінансово-економічних питань забезпечення життєдіяльності кожної територіальної громади. Це стосується і добору управлінських кадрів, їхнього професійного розвитку.

Зрозуміло, що від професіоналізму посадових осіб місцевого самоврядування, від знань, вмінь, навичок роботи депутатів місцевого ради залежить подальший розвиток громади. Чи достатній рівень їхньої професійної компетентності, чи треба отримати додаткові знання, поглибити вміння та навички відтепер аналізують і вирішують відповідні служби управління персоналом, відділи кадрів, керівництво громади. А ми, як провайдери освітніх послуг, маємо найефективніше задовольнити ці запити».

Відповідно до замовлень кожної територіальної громади (а їх на Хмельниччині сьогодні 60), Хмельницьким РЦПК підготовлено тематичні професійні (сертифікатні) та короткострокові програми на 2021 рік. Заздалегідь напрацьовуються спеціальні короткострокові програми виїзних семінарів, передусім для депутатського корпусу.

З урахуванням викликів розвитку громадянського суспільства, внутрішніх потреб депутати кожної місцевої ради, її керівники самостійно вирішують питання про навчання посадових осіб місцевого самоврядування в нашому центрі, визначають категорії слухачів семінарів, їхню тематику, терміни проведення. Всі пропозиції щодо професійного навчання для громад області на 2021 рік узагальнені, систематизовані за тематиками.

Як розповів Микола Іванович, підвищення кваліфікації працівників місцевого самоврядування в 2021-у році в їхньому РЦПК традиційно проходитиме згідно з додатком до спільного розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації та голови обласної ради. Окрім цього кожна громада зможе за потребою зробити індивідуальне замовлення на отримання додаткових освітніх послуг. Забезпечуватимуть реалізацію надання освітніх послуг експерти, професіонали-практики та колеги-очільники успішних громад області та України.

Передбачається інформувати про оновлену нормативно-правову базу розвитку місцевого самоврядування; процеси та практику фінансової діяльності, роботу об’єктів комунальної власності; про особливості проектного менеджменту; про ефективну організацію роботи органів управління громадою; використання інформаційних технологій, про практику ефективної комунікації з населенням громади; про контроль, моніторинг за прийнятими рішеннями; про відповідальність, дотримання етичних та гендерних стандартів в органах місцевого самоврядування тощо.

За його словами, для підвищення кваліфікації на високому європейському рівні Хмельницький РЦПК активно співпрацює з різними міжнародними організаціями, інституціями, фондами, проектами та програмами, долучається до впровадження освітніх ініціатив національного рівня, таких як Освітній марафон з доброго врядування.

Незайве сказати, що обмеження, спричинені COVID-19, окрім негативного ефекту призвели до розвитку у всьому світі он-лайн сервісів. Приміром, у Хмельницькому ще торік ефективно скористалися саме послугами дистанційного навчання.

Як завважив Микола Баюк, навчання в їхньому центрі є комбінованим – з використанням форм онлайн- та офлайн. Тобто ті, хто тут навчатиметься, отримають можливість підвищувати кваліфікацію безпосередньо на своїх робочих місцях, не полишаючи роботи.

«Гадаємо, що надання кожній громаді, кожній посадовій особі місцевого самоврядування навчально-методичної, інформаційно-консультативної допомоги від Центру має відбуватись на постійній основі навіть під час карантину, – пояснює керівник центру. – І в цьому нам допомагають інформаційні технологій та використання інноваційних форм професійного розвитку. Приміром, на сайті Центру працює рубрика «Інформуємо. Роз’яснюємо. Консультуємо». А проведені в територіальних громадах області дослідження дають підстави для організації при Центрові роботи консультаційних вайбер-груп з актуальних питань земельних відносин, комунальної власності, кадрової політики, соціальних питань.

Учасники навчання спільно дійшли висновку, що своєчасне постійне інформування, консультування та підвищення кваліфікації працівників відповідних органів місцевих громад значною мірою сприятиме якісному наданню адміністративних послуг жителям відповідних територій. Бо впевнені: місцеве самоврядування має слугувати розвитку добробуту громад – воно має стати справді добрим врядуванням!

Дивитись фотогалерею заходу можна тут.

Читати далі »

Коронавірус Live

Коронавірус »

 

 

Copyright © 2022 strichka.com
E-mail: [email protected]
Powered by QCMS