Як розпізнати емоційне вигоряння — найпоширеніші види та їх ознаки

30 січня 2023 08:56:48    

jak-rozpiznati-emocijne-vigorjannja-najp

Словосполучення "емоційне вигоряння" явно претендує на головний термін 2020-го року: люди, втомлені від страху перед коронавірусом, обмежень і викликаних ними економічних проблем, стикаються з цим почуттям набагато частіше, ніж раніше. Виснаження і відсутність мотивації не обов'язково пов'язано з роботою, вигорання буває різним. Розповімо про його види і про те, як розпізнати цей стан, інформує gazetapo.lviv.ua.

Що таке вигорання

Вигорання — це стан фізичного, емоційного або розумового виснаження, який викликаний надмірним тривалим стресом. Людина відчуває себе пригніченою, спустошеною, нездатною зробити щось вартісне або хоча б виконувати звичайні справи. Це таке відчуття, коли ви не можете віддаватися чому-небудь, як раніше. Не слід плутати вигорання з депресією. Їх об'єднує почуття апатії і пригніченості, тому одне легко прийняти за інше. Депресія, зазвичай, супроводжується почуттям печалі, а вигорання — не обов'язково, воно більше пов'язане з відсутністю інтересу.

Крім того, депресія поширюється на всі сфери — життя здається безглуздим у цілому, а вигорання стосується тільки певної області або декількох областей, що буває рідше. При вигорянні людина все ще знаходить можливість бути щасливою, адже при депресії ніщо не радує.

Яким буває вигорання

Оскільки вигорання зачіпає тільки певні життєві сфери, воно ділиться на багато різних видів. Ось найпоширеніші з них.

Вигорання на роботі

У 9 випадках з 10 люди, говорячи про вигорання, мають на увазі кар'єру. Найбільше до трудового виснаження схильні ті, хто дуже сильно асоціює себе зі своєю діяльністю. Робота для них — частина власної ідентичності, тому їм складніше переносити робочі труднощі. Ще одна сфера в зоні ризику трудового вигорання — все, що пов'язано з охороною здоров'я, доглядом за людьми або їх порятунком. Така робота не можлива без сильної особистої віддачі, і це збільшує ймовірність емоційного виснаження.

Найпоширеніші ознаки трудового вигорання: негативне ставлення до роботи, втрата інтересу до неї і мотивації, проблеми з творчим підходом до вирішення складних ситуацій, схильність звинувачувати інших, відчуття, що даремно втрачаєте тут час.

Фізичне вигорання

З цим видом вигорання часто стикаються спортсмени або люди, чия робота пов'язана з серйозними фізичними навантаженнями. Воно відбувається, коли людина не дає організму достатньо часу на відновлення або піддає навантаженням, що перевищують її фізичні можливості.

Ознаки фізичного вигорання: загальна втома, постійний біль, труднощі з концентрацією уваги, нездатність "зробити ще один крок", тобто повторити вправу, долаючи себе, що важливо в спортивних тренуваннях.

Батьківське вигорання

Це тип емоційного вигорання, в якому найскладніше собі зізнатися. Слова "втомилася бути мамою" для багатьох досі звучать, як визнання у власній неспроможності, тим більше, що в нашому суспільстві досі сильний культ "мами-жертви", яка йде на все заради дітей і зовсім не думає про себе. Батьківське вигорання — звичайна річ, яка трапляється з тими, хто повністю віддається дітям, позбавляючи себе особистого життя і простору. Кращий спосіб впоратися з цим видом емоційного виснаження — переглянути свій графік і знайти в ньому місце для турботи про себе.

Ось поширені ознаки батьківського вигорання: почуття образи на дітей, зриви на них, роздратування у відповідь на їх прохання і потреби, безконтрольне використання гаджетів, щоб відвернути дітей, абстрактні думки про те, як ви залишаєте сім'ю, сумніви в тому, що ви любите дитину або в тому, що ви — хороша мати.

Вигорання у відносинах

У відносинах теж може виникнути емоційне вигоряння, коли ви довго вкладаєтеся, але не отримуєте взаємності.

Ознаки такого виснаження: негативне ставлення до партнера, почуття відрази, прагнення менше проводити часу разом, скрупульозні підрахунки, хто що кому зробив.

Чому виникає вигорання

Емоційне вигоряння буває різним, але в основі цього стану найчастіше три загальних почуття: втрата контролю, відсутність стабільності і зіткнення зі складними обставинами у вигляді великого обсягу роботи, відсутності розуміння з боку партнера або необхідності весь час піклуватися про дітей. До вигорання призводить відчуття, що ви більше не контролюєте своє життя, у всякому разі, його конкретну сторону. Людині здається, що вона не в силах впоратися з обставинами. Тому головне, що можна зробити, щоб допомогти собі подолати вигорання — переглянути баланс сфер життя і дати собі час на відпочинок.

Запис Як розпізнати емоційне вигоряння — найпоширеніші види та їх ознаки спершу з'явиться на Новини Дрогобича.

Читати далі »

Коронавірус Live

Коронавірус »

 

 

Copyright © 2023 strichka.com
E-mail: [email protected]
Powered by QCMS