На Тернопільщині шукають шляхи розірвання договору оренди Почаївської Лаври з УПЦ МП

24 березня 2023 20:08:04    

У Тернополі зібрали круглий стіл, щоб обговорити історію Почаївської Свято-Успенської лаври, її культурну цінність для України та шляхи розірвання договору оренди з Українською православною церквою Московського патріархату. Про це повідомляють кореспонденти Суспільного.

Участь у ньому взяли історики, релігієзнавці, архітектори, мистецтвознавці, представники місцевої влади та директор Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, на території якого знаходиться лавра.

Почаївська лавра: шляхи розірвання договору оренди з УПЦ МП

Один із учасників – Володимир Воронін. Він представник Громадської ради при Тернопільській обласній військовій адміністрації, яка вивчає законність використання Українською православною церквою споруд Почаївської лаври.

Чоловік розповідає, потрібно перевірити, чи є порушення законодавства України орендарями Почаївської лаври та зафіксувати їх. Каже, ці порушення можуть стати причиною для розірвання договору.

“Після цього, коли це буде зафіксовано, є відповідні важелі та механізми чи в судовому, чи в правовому варіанті виселення насельників Почаївської лаври і повернення її у власність держави. Ми підготували на 9 аркушах паперу правові пропозиції про те, як підготуватися до розриву оренди з насельниками Почаївської лаври. Ці документи ми направили президенту, прем’єр-міністру, раді національної безпеки, міністерству культури та міністерству юстиції. Ми скрізь отримали відповіді, що наші пропозиції взяли до уваги і ми бачимо поступово починають ці питання реалізовуватися”.

Почаївська лавра: шляхи розірвання договору оренди з УПЦ МПВолодимир Воронін. Суспільне Тернопіль

Володимир Воронін каже, також потрібно зробити опис майна Почаївської Свято-Успенської лаври, щоб запобігти вивезенню історичних цінностей.

“Майно Почаївської лаври було оцінене по залишковій вартості. Ви можете собі уявити, що ці безцінні історичні, духовні цінності були оцінені у півтора мільйона рублів”.

Директор Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника Вадим Микулич свою позицію щодо оренди на камеру озвучити відмовився. Сказав, що рішення приймає Мінкульт і коментувати ситуацію буде після прийняття цього рішення.

Почаївська лавра: шляхи розірвання договору оренди з УПЦ МПВадим Микулич. Суспільне Тернопіль

Почаївська лавра: шляхи розірвання договору оренди з УПЦ МП

На зустріч прийшли також представники греко-католицької та православної церков.

“Ми бачимо своєю головною задачею інформування суспільства. Найперше, в науковому просторі, заохочуючи до відкриття правдивої української історії. Це не був якийсь форпост “руского міра”, а було місце, яке зробило величезний внесок через книгодрукування, становлення української мови, культури. Тобто відкриття того, що руськими адептами цього “руского міра” зменшувалося, не доказувалося українській громадськості”, – розповів синкел Тернопільсько-Зборівської архієпархії УГКЦ отець Віталій Козак.

Почаївська лавра: шляхи розірвання договору оренди з УПЦ МПВіталій Козак. Суспільне Тернопіль

Настоятель Свято-Троїцького Духовного Центру ПЦУ отець Микола Зінкевич каже, що найбільшою проблемою в Почаєві є навіть не приналежність її до структури, а доступність.

“Люди з інших деномінацій не можуть туди навіть потрапити. Вони зустрічають агресію, супротив. Тобто, неможливість доступу до цієї святині і є для нас теж великою проблемою. Ми ж маємо доступ в Європі, у всьому світі, навіть у тому ж Єрусалимі, де можуть зжитися багато церков і могти прикластися до святинь, тому що вони теж являються для когось святинею”.

Почаївська лавра: шляхи розірвання договору оренди з УПЦ МПМикола Зінкевич. Суспільне Тернопіль

Про результати зустрічі розповіла релігієзнавиця Елла Бистрицька.

“Ми з’ясували велике коло питань, зокрема те, що історія Почаївської лаври не досліджена або малодосліджена, вона оповита міфами, які створювалися московською церквою в 19 столітті. Ми окреслили шляхи та озвучили бачення, яким чином необхідно повертати лавру. Як нам розмежувати релігійність і людей та розуміння того, що культурна й історична спадщина повинна належати українському народу”.

Почаївська лавра: шляхи розірвання договору оренди з УПЦ МП

Елла Бистрицька каже, учасники круглого столу також обговорили зв’язок між Українською православною церквою та російською.

“Українськими дослідниками був проаналізований статут та інші документи. І фахівці дійшли висновку, обґрунтувавши його, що ця церква не пориває із московським патріархатом, вона є її частиною”.

Читати далі »

Live

»

 

 

Copyright © 2023 strichka.com
E-mail: [email protected]
Powered by QCMS