Від кількості роздрібненої інформації про цю надважливу поживну речовину голова може піти обертом – настільки складно все це систематизувати й запам’ятати. Тому ми зібрали для вас найбільш поширені запитання про вітамін D і тільки компетентні відповіді на них.
Як відомо, це жиророзчинний вітамін, тому найбільше користі він принесе одразу після їжі, не позбавленої жирів. Це допоможе нутрієнту засвоїтися швидше і ефективніше. Ідеальний варіант – перша половина дня: сніданок, або ж обід. Цю рекомендацію науковці обґрунтовують тим, що вітамін D активізує нервову систему, що може викликати перезбудження та безсоння. Це найбільш помітно демонструють жваві дитячі організми. Тому не варто вживати вітамін D після вечері.
Вітамін D здатен знівелювати дію вітамінів A та E. Тому їх вживання буде доцільно розвести в часі. D – окремо, A й E – можна разом, окремо від вітаміну D. Але з ним добре поєднуються кальцій та фосфор, більш того, D допомагає цим мікроелементам всмоктуватися системою травлення.
На цей день існує з півдесятка форм випуску вітаміну D. Нам пропонують його у формі таблеток, капсул, крапель, жувальних цукерок і навіть спрею. Найпопулярніші форми – таблетки й капсули – відрізняються тим, наскільки швидко організмом почне засвоювати вітамін. Вітамін D в капсулах розчиняється за кілька хвилин, речовина одразу потрапляє в середовище травлення. А ось таблетка “танутиме” з годину, весь цей час вивільнюючи нутрієнт малими порціями.
До пандемії коронавірусу науковці рекомендували дозу від 4000 до 6000 МО (міжнародних одиниць). Цього було достатньо для підтримання того рівня речовини в організмі, який був необхідний для забезпечення всіх відомих функцій. Але на піку пандемії медики почали вживати від 10 до 20 тисяч МО з метою максимального зміцнення імунітету. Втім, без спостереження лікаря не рекомендується вживання вітаміну D в кількостях понад 20 000 МО. Проте, є дані досліджень, які довели, що для дорослої людини побічні ефекти може викликати щоденна доза в розмірі 50 000 МО за умови, що ця кількість надходила в організм упродовж трьох місяців (дослідження Університету медицини штату Арканзас, UAMS).
Загальне поняття “вітамін D” – це спільний, дещо поверхневий термін для позначення речовини, що регулює організмі метаболізм кальцію і фосфору. А якщо вже заглибитися, то на ринку фігурують дві форми вітаміну D: эргокальциферол (D2) і холекальциферол (D3). D2 наш організм отримує лише з їжею, чи як доповнення до неї, в той час як D3 може мати ще одне джерело проникнення в організм. Він виробляється нашою шкірою за допомогою сонячного проміння. В якості харчового доповнення вітамін D більш поширений у формі холекальциферолу (D3).
Для цього має бути виконано цілий ряд умов. Ви маєте бути людиною з дуже світлим типом шкіри, жити якомога ближче до екватора і перебувати під сонячним промінням до 12 годин щодня упродовж року. Але вже за мінливої хмарності дотримання цих умов стає неможливим. А з огляду на наші холодні пори року ця теорія сиплеться остаточно. Та, можливо, вас втішить той факт, що вітамін D прописують і в тих південних краях, де сонце активне цілий рік. Річ у тому, що отримати холекальциферол від ультрафіолету – це лише початок. А далі – не кожен організм має здібності до засвоєння вітаміну, отриманого у такий спосіб.
Вітамін D може накопичуватися у жировій тканині. Проте, розташувавшись по всій площині підшкірного жиру, цей нутрієнт неохоче залишає ці теплі місця, організму непросто витягнути його звідти для засвоєння. Ось чому, як ви чули, потреба у вітаміні D зазвичай є вищою в людей із зайвою вагою та з ожирінням.
Про те, що бракує цієї поживної речовини, можуть свідчити такі симптоми:
1. Проблеми з увагою, зосередженістю та пам’яттю.
2. Втрата координації та рівноваги (особливо при різкому вставанні).
3. Непоясненна втомлюваність – без особливих фізичних навантажень.
4. Болі й “простріли” в області шиї та лопаток, рідше – тазу.
5. Депресії, знервованість, стривоженість.
6. Сухість шкіри рук.
7. Втрата волосся.
8. Порушення якості, продуктивності сну.
9. Надлишкове потовиділення.
10. Погіршення апетиту.
11. Біль у різних ділянках голови.
12. Підвищення тиску крові.
Слід пам’ятати, що вітамін D допомагає обміну речовин у нашому організмі, відтак його недостатність уповільнить ці процеси, що може призвести до набирання зайвої ваги. Не слід допускати дефіциту вітаміну D.
Протипоказань до зовсім небагато. Але в цю групу входять особи з підвищеною чутливістю до холекальциферолу, а також з гіпервітамінозом – надлишком вітаміну в організмі. І той, і інший стан фіксувалися вкрай рідко. Також вітамін D не варто вживати, якщо в особи діагностовано ниркову недостатність або саркоїдоз.
Вітамін D чинить надзвичайно корисну дію на репродуктивне здоров’я жінки. Адже цей нутрієнт бере участь у регулюванні овуляції, а також підтримує чутливість репродуктивної системи до дії гормонів.
Відповідальний медик не дасть вам 100% гарантії щодо цього, не побачивши… тих самих результатів аналізів. Але щодо вживання вітамінних комплексів – де всі нутрієнти врівноважені – ці вимоги менш суворі.
Дійсно, риб’ячий жир є одним із джерел отримання вітаміну D. Та якщо вже вітамін D прописав лікар – не рекомендуємо проводити експерименти: риб’ячий жир не містить тієї концентрації, яка, на думку медика, необхідна вашому організму вже зараз.
Беззаперечно. Більш того, обидві ці речовини часто комбінуються в одному препараті.
ПРОМО
The post Вітамін D – як отримати найбільше користі appeared first on Galka.if.ua.