«Матриця» нашого життя

10 червня 2023 11:15:00    

Людина – перший та центральний об'єкт дослідження філософа Жана Бодрійяра.

Він присвячує третину своїх робіт саме йому – індивіду, «дивному суб'єкту», який, зрештою, виходячи з робіт Бодрійяра, має перетворитися на Людину.

Безумовно, будучи філософом та соціологом, Бодрійяр розглядає людину з одного боку, з погляду соціології, а з іншого – філософії.

А ще – з погляду психології. У рамках цих досліджень та аналізу він використовує також праці свого колеги, французького філософа Жака Лакана та австрійського психоаналітика, одного з метрів глибинної психології – Зигмунда Фрейда. Жан Бодрійяр розглядає людину як учасника цього світу і як «наслідок» свого світогляду.

Бодрійяр - вчений, який здійснив подвиг, протиставивши себе всій європейській академічній науці. Він говорить про те, що сучасна наука – це не просто симуляція, а брехня, яка виховує в людині прихильність до гіперреальності. І це, на його думку, повне свавілля, оскільки наука формує світогляд людини.

Жан Бодрійяр «світогляд» поділяв на три частини: на помилки, симуляцію та гіперреальність. По суті, говорячи про те, що це – зовсім не світогляд, а симуляція.

Отже, маємо справу з якимось суб'єктом, котрим світ спотворюється пропорційно напрямку руху до стану «одного з багатьох». І чим нижчий рух, тим спотворення все сильніше і сильніше: від рівня «помилок» до рівня «симуляцій» («симулякр»), і, зрештою, до «гіперреальності». Таким чином, хибна думка, симуляція, гіперреальність – це стадії спотворення світу для людини.

Помилка - категорія, яку ми могли б описати так: коли людина впевнена у знанні якогось питання, проте за фактом, не має жодного уявлення про неї. Це поверхове сприйняття предмета, що давно стало традиційною основою нашого суспільства. Причиною помилки є швидкість. Зростаюча швидкість (темп життя) провокує людину вивчати предмет лише поверхово. Припустимо, людина не має часу читати книгу в двох томах, тому вона вибирає подивитися 10-хвилинне відео на YouTube, в якому узагальнюється весь зміст праці. А чи правильно узагальнена суть книги чи неправильно – для людини немає жодного значення. Таким питанням він часто не ставить.

Жан Бодрійяр
Жан Бодрійяр

Гіперреальність – це дуже сильна машина і не так просто звільнити людину від її впливу. Причина проста - занурення в гіперреальність для людини відбувається не один день: спочатку він провалюється в ілюзії (в оману), - у симуляції; після цього симуляції заганяють їх у патерну гіперреальність, і лише після цього він провалюється у гіперреальність.

До речі, саме на основі роботи Ж. Бодрійяра «Симулякри та симуляції» було створено фільм «Матриця». Прочитавши цю статтю, вам не складно буде побачити деякі паралелі.

Під час симпозіуму «Драфа сицилійської філософії», який проходив з 21 по 25 березня 2023 року під час наукової експедиції в Італії, академік Олег Вікторович Мальцев озвучив низку блоків, з яких складається машина гіперреальності.

Раніше вчений написав книгу про філософію Жана Бодрійяра «Маестро. Останній пророк Європи», яка здобула багато позитивних рецензій.

Олег Вікторович Мальцев – психолог, кримінолог, письменник, фотограф та журналіст-розслідувач. Лікар філософії, кандидат психологічних наук. Член президії та академік Європейської Академії Наук України, академік та керівник Одеського регіонального відділення УАН. Засновник та директор НДІ «Пам'яті» ім. Г.С. Попова. Засновник НДІ «Вивчення поведінки людини у екстремальних ситуаціях. Створене ним НДІ «Міжнародна доляаналітична спільнота» є єдиним науковим інститутом на російськомовному просторі, що займається долетерапією та розвитком долеаналізу. Автор понад сотні книг та наукових монографій у таких галузях, як прикладна історія, соціологія, глибинна психологія, філософія, криміналістика, кримінологія, безпека. Всесвітньо визнаний експерт із філософії Жана Бодрійяра. Олег Мальцев створив та очолює спеціальний підрозділ «Експедиційний корпус», у рамках діяльності якого було здійснено близько 50 наукових експедицій по всьому світу: від США та півострова Юкатан до Португалії та африканського Кейптауна.

Я вважаю, і це особисто моя думка, що за ці п'ять днів симпозіуму було зроблено одне з найбільших відкриттів у 21 столітті, а може й загалом в історії людства. Тому що зламати мову Жана Бодрійяра, вченого, який описав весь наш світ, зламати той код, який ніхто так не зміг розгадати – це історична подія!

Так свої враження описала асистент Олега Вікторовича та учасник практично всіх наукових експедицій Аліса Новосьолова. І з нею важко не погодитись! Адже як сказав одного з учнів Ж. Бодрійяра Люсьєн Улабіб під час інтерв'ю академіку О.В. Мальцеву:

«здійснився найстрашніший кошмар Бодрійяра: хтось зміг розгадати його мову, адже за допомогою цих знань із суспільством можна буде зробити все, що завгодно».

Кажуть, що Бодрійяр вчинив зі своєю науковою спадщиною подібно до людини, яка збудувала будівлю, а потім, пронумерувавши кожну цеглу, розібрала її і сховала всі креслення. Залишивши лише купу цегли, він надав усім іншим можливість зібрати будинок наново, але без креслень.

Як великий вчений Тесла свого часу знищив усі свої записи, як геніальний Ейнштейн спалив архів, так і Бодрійяр «розібрав будівлю» і подумав, що, якщо хтось збереться, не дай Боже, використати ці знання на зло, то полегшувати йому роботу він не стане - для початку буде потрібно дуже добре в усьому розібратися.

Елементи машини гіперреальності

Машина гіперреальності – штучно створений механізм. Усі її елементи впливають на людину, що дозволяє її творцям — деяким людям «Х» панувати над людством. Чи варто говорити, наскільки цінним може стати знання людиною цих елементів..?

Отже, машина гіперреальності має такі складові:

  • Конфлікт
  • Екран
  • Безвідповідальна держава
  • Вигадана наука
  • Неконтрольовані ЗМІ
  • Симулякр та симуляції
  • Безпам'ятство
  • Спокуса
  • Експертність

Розглянемо кожен елемент детальніше.

Конфлікт

Ймовірно, вам доводилося не раз спостерігати у своєму житті ситуацію, як людина ставить свою машину на дорозі так, що решта не може проїхати. Виникає питання: що людині дозволяє так чинити? Звернемося до психології. Кожна школа психології має свій предмет дослідження. З. Фрейд досліджував рефлекс, К. Юнг - інстинкт. Але тут ми маємо справу з «невідомою психологією», яка досліджує головний інстинкт, закладений у людині від народження, — це інстинкт прагнення влади.

Кожна людина несвідомо прагне влади. З погляду цієї психології ситуація з машиною відразу стає зрозумілою: людина вирішила, що вона має право так вчинити – у цьому проявляється її прагнення влади. І сіль у тому, що цей інстинкт «прагнення влади» закладений у кожній людині. Що у такому разі ми маємо? Постійні конфлікти: міжособистісні, соціальні, військові. Це ми спостерігаємо щодня. І навіть якщо ви проти будь-яких суперечок, і прагнете завжди знайти мирне рішення, навколишнє середовище буквально провокує і втягує вас у конфлікт, не дозволяючи залишитися осторонь.

До того ж, існує таке поняття як «дефіцит», а в боротьбі за ресурси, що бракують, завжди відбуватимуться конфлікти. Дефіцит, зокрема, створюється штучно. І роблять це ті, хто залишається за лаштунками — третій бік, той самий «Х».

Екран

Існує пірамідальна модель формування громадської думки, намальована Массімо Інтровіньє, яка показує, що інформація передається згори донизу — від уряду до електорату. Уявіть, як ця інформація, проходячи через усі шари зверху донизу, несе з собою різні спотворення та бруд, утворюючи тим самим інформаційне болото. Таким чином, середня людина знаходиться всередині цього болота і дивиться на світ крізь призму цієї піраміди. Уявіть, зустрічаються дві людини, дивляться один на одного, і кожен бачить співрозмовника крізь цю призму, екран спотворення, що у свою чергу породжує конфлікт: інтересів, думок, світогляду. А він, у свою чергу, можуть перерости і в більш серйозне зіткнення між людьми.

У чому полягає суть екрану?

Він дає людям відповіді на всі питання, дозволяє не думати і не напружуватись. Думка у людини формується саме під впливом екрана. Не завжди наш погляд на те чи інше явище відображає дійсність і це породжує конфлікт. Так часто люди між собою починають сперечатися, абсолютно нічого не знаючи про предмет суперечки. Тому екран - це дуже погане явище. Він не дає людині можливості об'єктивно мислити, подивитися на ситуацію з боку та вийти із конфлікту.

Безвідповідальна держава

Держава, яку неможливо притягти до відповідальності, може робити все, що завгодно. Цей блок машини гіперреальності існує через договір між державою та невідомою третьою стороною «Х».

Як це працює?

Якийсь капітал приводить до влади свій власний уряд і президента. При цьому він має свій власний апарат, який не має до державного жодного відношення, і який складається з приватних спецслужб, приватних військових компаній та інших структур — поза контролем держави і поза законом. Як ці структури «Х» видно з прикладу глобальних загроз (таких як пандемії, гібридні війни і тероризм) – усе це інструменти маркетингу до рук приватного капіталу.

Структура «Х» створює загрозу безпеці, вона ж «призначає» винних. Нагадаємо, що президент та керівництво держави у їхньому розпорядженні. По суті, це дві «клешні» — видима і невидима — створюють загрозу безпеці і починають «вирішувати» проблему. Під гаслами «безпека понад усе» можна порушувати закон та будь-які законодавчі акти, у тому числі й міжнародні. Зверніть увагу, це суто економічна схема: можна порушити все, що завгодно для того, щоб отримати те, що потрібно; головне, заздалегідь створити відповідне виправдання своїх дій. Ця схема багато разів проверталася в США: починаючи з війни на Балканах (коли велася стрілянина по Белграду крилатими ракетами), вежами-близнюками, Перл-Харбора до інших американських катастроф, створюваних американським урядом для того, щоб вирішити завдання, які вони ставили перед собою. . І хіба хтось притягнув до відповідальності керівництво США за все вчинене?

Вигадана наука та система освіти

Академічна наука — другий центр уваги Жана Бодрійяра, яка насправді є нічим іншим, як парадоксальною структурою у складі суспільства споживання.

Бодрійяр довів у своїх роботах: сучасна академічна наука – повна симуляція.

Раніше наука вибудовувалася навколо ключового досвіду епохи (термін, запроваджений академіком Г.С. Поповим). Так, наприклад, раніше ключовою навичкою було вміння тримати зброю в руках. Цій навичці не треба було змушувати вчити людей, вони самі розуміли, що від того, наскільки майстерно вони володіють зброєю, залежить їхнє життя. І вся наука вибудовувалася навколо ключової навички, чому свідчить безліч стародавніх наукових праць з фехтування, написаних на стику наук. Сьогодні ж, проходячи через усю освітню систему, – від школи до університету – людина не знаходить необхідних для життя навичок, адже на це у неї йде не менше 17 років (12 років школи та 5 років університету).

Після Другої світової війни наука, вперше за всю свою історію, стала обслуговувати капіталістичне суспільство. Як наслідок, вчені перестали бути вченими. Вони стали якимось «обслуговуючим персоналом традиції», а наука опинилася на озброєнні капіталу. Капітал завжди чітко був зацікавлений у перевагах перед подібними, адже в економіці завжди існує конкуренція. Так ми отримуємо безліч дорогих досліджень, які ставлять завдання, наприклад, отримати ідеальну форму шоколаду або з'ясувати: чи дійсно при розділенні печива Oreo крем прагне залишитися на одній стороні? І це не жарти. Це реальні дослідження із науковими статтями.

У науці постала така цікава річ, як мода. А моду встановлюють деякі люди, які можуть бути досить сумнівними вченими. Американський цитолог Ренді Шекман, отримавши Нобелівську премію з медицини в 2013 році, заявив, що

Провідні наукові журнали, серед яких і Nature, заважають науковому процесу, оскільки бажання побачити свою публікацію у провідних журналах спонукає вчених «зрізати кути» і займатися тим, що вважається модним, а не тим, що важливіше для науки.

Крім того, на думку Шекмана, проблема в тому, що редактори цих журналів є не вченими, а видавцями та їх цікавлять насамперед галас, сенсація та фурор. Тоді Ренді Шекман пообіцяв більше не надсилати свої статті до журналів Nature, Cell та Science.

Ренді Шекман
Ренді Шекман

А ще сучасна наука на базі попередників вчить брехати, обгрунтовуючи це — так виникає симуляція.

По суті, обґрунтована конструкція, яка не є дійсною, є симулятивною конструкцією. Наприклад розглянемо всесвітньо відомий об'єкт Стоунхендж, який входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

На початку ХХ століття більшість древньої споруди була практично перемонтована заново: частина кам'яних монолітів встановлені в бетонні фундаменти, втрачені частини пілонів виконані із залізо-бетону, для з'єднання каменів використані сталеві скріпи. Також, низка експертів упевнена, що Стоунхендж був перенесений до Солсбері з Уельсу.

А вчені і сьогодні продовжують проводити дослідження на підставі Стоунхенджа, який, можливо, й зовсім уже нічого не зберіг від початкової споруди. Коли на такі роботи починають посилатися інші вчені в наступних статтях, так і виходить, що даних багато і вони, можливо, навіть створюють єдиний логічний ланцюг, а ось наскільки вони відображають істину – велике питання.

Неконтрольовані ЗМІ

Журналістика сьогодні більше схожа на димову завісу, яка абсолютно не прагне донести неупереджену інформацію щодо якогось інформаційного приводу.

Думка про те, що відбувається, не факт, а ми, читаючи сучасні ЗМІ, окрім думки журналіста практично нічого не отримуємо. У ЗМІ найчастіше свої інтереси. На прикладі з пандемією коронавірусу це було добре видно. Держава зацікавлена у тому, щоб люди сиділи вдома. Чому? Інакше державі може мало не здатися, оскільки влада має методик для того, щоб впоратися з епідемією і стабілізувати обстановку в країні.

Бізнес же не зацікавлений у тому, щоб люди сиділи вдома, бо не зможе працювати. А ЗМІ чомусь (і справді — з чого це?) почали грати на стороні держави, а не на стороні бізнесу. ЗМІ повелися так, як зручно їм. Але, за ідеєю, мало бути все прямо до навпаки: ЗМІ мали якнайбільше піднімати шум і обурюватися діяльністю державних органів.

Симулякр та симуляції

Ці поняття є фундаментальними у філософії Ж. Бодрійяра. У книзі «Маестро. Останній пророк Європи» Олег Мальцев досить докладно описав їх, але в цьому випадку нас цікавить, як вони пов'язані з машиною гіперреальності; і як процеси, що ми спостерігаємо сьогодні, впливають на наше життя.

Симулякр це певна технологія методологічного обману.

Симуляція - це методологічний обман, який якісно продуманий та реалізований.

Суть симуляції полягає у обіцянні статусу в ієрархії. Наприклад, «продавці обіцянок» кажуть, що на вас чекає «світле» майбутнє якщо ви проробите певні дії. І кажуть вони про це так гарно, що їм хочеться вірити. Наприклад, в університеті обіцяють, що з дипломом ви гарантовано отримаєте гарну роботу; а ролики на Ютубі обіцяють, що ви освоїте нову професію лише за 9 місяців. Завжди знайдуться люди, які повірять у подібні розповіді, до того ж людині обіцяють, що їй практично не доведеться напружуватися. Це і є та сама методологічна симуляція. Насправді освіта сама по собі нічого не вирішує. Адже людина являє собою тільки те, що вона вміє — її формують навички, які знаходять за допомогою роботи над собою. І коли людина потрапляє у стресову ситуацію, всі симулякри зникають, і якщо в неї є потрібні навички, щоб вирішити проблему – значить, вона впорається, а якщо ні – все може скінчитися фатально.

Безпам'ятство

Не секрет, що історію пишуть переможці, але вони її не просто пишуть, а переписують, причому багаторазово. Це призводить до того, що ми не знаємо фактичної історії, і втрачаємо зв'язок із минулим, що ускладнює розуміння сьогодення та здатність прогнозувати майбутнє. І це лише мала частина наслідків безпам'ятства.

Історія пов'язана із традиціями. Втрачаючи традиції, ми втрачаємо здатність до самоідентифікації. Тобто людина не може відповісти собі на одне з найважливіших питань у житті — «Хто я?», що є фундаментальною складовою у формуванні особистості. А якщо людині відповідь на це питання намагаються нав'язати на основі нової історії, то це веде до кардинальної зміни особистості у непоправних масштабах.

Більше того, якщо ми втрачаємо традиції, то втрачаємо і технології, які були створені до нас, і тоді ми змушені створювати їх наново. Так за допомогою безпам'ятства людина стає менш здатною і знає у порівнянні зі своїми попередниками. І щоб цю нездатність хоч якось компенсувати, людина сьогодні використовує всесвітню величезну бібліотеку — Інтернет, який, до речі, теж був створений з певною метою — це і є найнатуральніша симулякра.

Але, у всьому цьому бенкеті симулякр є те, що завдає організаторам величезних неприємностей — це острівна культура, яка є хранителькою дійсної технологічності. Тому що острів — це ізольоване місце, і якщо з покоління в покоління там не передаватимуться знання: про те, як працювати із землею, захищати її тощо, то люди на такому острові в якийсь момент просто зникнуть. Згадайте історію Сицилії. Протягом 2800 років там точилася війна, і з якоїсь причини цей острів завжди тільки процвітав. Чому так? Тому що на Сицилії є свій порядок, в основі якого лежать історизми. Тому до острівної культури потрібно ставитись вкрай серйозно. Сицилія — це унікальне середовище, яке яскраво показує, як реалізовується влада. Але це вже тема іншої серйозної розмови.

Спокуса

«Все - спокуса, і немає нічого, крім спокуси» - Жан Бодрійяр

Скрізь, куди не глянь, одні спокуси. Ми постійно бачимо красиві будинки, дорогі машини, одяг та аксесуари – у всьому різноманітті продуктів та можливостей кожна людина знайде свою спокусу. Що таке спокуса і для чого вона потрібна? Наприклад, жінка, побачивши в магазині красиву сукню, може відразу побігти її купити, не замислюючись, де її носитиме. А потім виявляється, що це просто викинуті гроші. Чому так відбувається?

Спокуса - це інструмент машини гіпопереальності, який позбавляє людини аналітичної функції розуму (не дає йому думати).

Сьогодні багато людей відійшли від знань і вважають, що достатньо лише сприйняття. Однак, через сприйняття людина може тільки скопіювати щось і виконати найпростіші фізичні дії. Працюючи механізму спокуси немає ніякої взаємодії розуму і свідомості, а людина рухається від однієї спокуси до іншого, перебуваючи у певному стані свідомості.

Цей стан свідомості називається позиційним, який дає людині включити аналітичну функцію розуму, і є першим ключем до гіперреальності.

Раніше на лекціях зі свідомості Олег Мальцев розповідав про те, що свідомість має активний і пасивний блоки, а також геометричну функцію. І коли позиційний стан свідомості заповнює всю геометричну функцію, людина потрапляє у стан спокуси, де немає жодних механізмів, а є лише предмети (мобільні телефони, сукні, машини), події чи ситуації. Так машина гіперреальності не дає людині думати. Після тривалого перебування в такому стані, людина звикає до того, що думати те взагалі взагалі не обов'язково.

Експертність

Багато людей у світі гіперреальності вважають себе експертами, причому з будь-якого питання. Пропоную вам експеримент: виберіть інформаційний контент, наприклад, відео на популярному відеохостингу YouTube, подивіться його і потім запитайте: «Хто ця людина, яка висловлює свої думки на цю тему?».

Велика ймовірність того, що ви дійдете висновку, що це просто «ніхто», людина, яка не має ніякої значущої інформації. Можливо, він просто повторює думки інших чи навіть вигадує свої власні судження. На жаль, інформаційний простір здебільшого заповнений саме такими людьми, які не займаються серйозно проблематикою і не мають авторитету в експертній спільноті. Зате вони знімають гарні відео і приємно говорять про те, в чому, можливо, тільки годину тому вперше дізналися самі.

При цьому, компетентних і авторитетних людей, здатних дати справді цінні знання, можна перерахувати на пальцях однієї руки, і рідко вони мають розкручений канал на YouTube. Так, сьогодні існує безліч блогерів, які знімають відео про стрілянину по качках або тарілках. Вони діляться порадами, хоча самі навіть до ладу не можуть правильно скинути рушницю. Цікаво, що олімпійський чемпіон зі скиту Енніо Фалько не має свого каналу на YouTube і не дає порад. Парадокс, чи не так?

І виходить, що знаючі та вмілі люди не створюють акаунти в соцмережах і не діляться порадами, тоді як некомпетентні люди перетворюють свої невміння на поради та їх розповідають іншим. А поради вони беруть, як ви розумієте, у «дуже дефіцитних та дорогих місцях». Вони роблять це, щоб реалізувати своє несвідоме прагнення влади, про яку ми вже говорили.

Експертність – це головний редуктор розподілу долі людини. Наприклад, якщо батьки наполягають, щоб їхня дитина стала економістом, хоча вона мріє бути програмістом, чадо може піти на їхні умовляння (адже батьки краще знають) і відучитися в університеті. В результаті він просто втратить п'ять років свого життя, тому що економіст все одно працювати не стане. Як бачите, одна порада може повернути долю людини на зовсім інший бік, а часом навіть призвести до фатальних наслідків. Тому найнебезпечніші люди — це ті, хто дають поради, коли їх ніхто не запитує.

Жан Бодрійр та південь Італії: де зв'язок?

Поспішаю відповісти на запитання, яке могло виникнути у деяких читачів: як взагалі пов'язані машина гіперреальності та дослідження в Італії? Справа в тому, що саме описана (тільки дуже завуальована) Ж. Бодрійяром та відтворена академіком О.В. Мальцевим машина гіперрельності робить людину неповноцінною, перетворюючи її частиною суспільства споживання. І ось, що цікаво, поки більшість людей на планеті є наслідком роботи цієї машини, південь Італії залишається тим клаптиком землі, де ситуація зовсім інша: там немає суспільства споживання.

«І це нас пов'язує з Бодрійяром: він докладно, від загального до приватного, описував суспільство споживання (книга «Суспільство споживання» (1970), Жан Бодрійяр). А в південному регіоні Італії, як я вже повідомляв, воно відсутнє геть-чисто. Ці люди, навпаки, творці свого життя, і створюють його самі, як «ковалі свого щастя»,- писав Олег Мальцев у книзі «Маестро. Останній пророк Європи».

Безумовно, не йдеться про всіх жителів південного регіону Італії, а про переважну філософію цього регіону.

У підсумку

Це лише загальний опис однієї з частин глибинного дослідження, проведеного академіком Олегом Мальцевим.

Нещодавно академік анонсував вихід книги «Безгоспне стадо», яка стане другою працею про систему Жана Бодрійяра. У ньому якраз і буде розпакований представлений у цьому матеріалі архів. Крім машини гіперреальності, у книзі також буде описано нову створену вченим дослідницьку методику, оскільки мова Ж. Бодрійяра є її складовою. У ній буде описана методологічна система – свого роду машина, якою ми, пропускаючи інформацію, зможемо її дешифрувати.

Це дозволить: давати оцінку, здійснювати перевірку, «побачити» минуле та сьогодення, і навіть можливість думати на крок уперед про майбутнє. Книга «Безхозное стадо» багатофункціональна: для вчених, вона стане методологією дослідження, а інших читачів — це можливість швидко вивчити систему Бодрийяра і Драфу. Так, книга може стати справжнім рятувальним колом, щоб вийти з того самого стада, і стати на шлях реалізації своєї долі, а не чужих сценаріїв — звісно, лише для тих, хто захоче в цьому розібратися, адже вибір, як зазначав Бодрійяр, завжди залишається за самою людиною.

Читати далі »

Російське вторгнення Live

Російське вторгнення »

 

 

Copyright © 2023 strichka.com
E-mail: [email protected]
Powered by QCMS