Як личаківці Львів годували та за що незлюбили трамвай

18 квітня 2019 10:44:00    

Дорога від Винник, що вела на захід, у XV столітті називалася Глинянською

Першим від Львова населеним пунктом на ній були Глиняни. Звідси – і первинна назва вулиці.

З часом вона стала називатися Личаківською. Назва походить від села Личаків, що приблизно розташовувалося між Винниківським ринком і поворотом на вулицю Пасічну.

Наприкінці XVI століття вулиця вже була сучасною трасою. Її умовно поділяли наверхню (від початку і до ринку) та нижню. У 1871 цей поділ скасували, і Личаківською назвали всю вулицю. Від грудня 1944 вона стала Леніна, а у 90-х роках їй повернули стару назвуЛичаківська.

Розвивалася вулиця повільно, на початку XIX століття багатоповерхові будинки були тільки до сучасної вулиці Короленка. Більшість з них побудовано наприкінці ХІХ – на початку XX століть.

Мешканці Личакова не вважали себе львів’янами, але Львів годували. На початкуосені, коли закінчувався збір урожаю, та селяни везли у місто продукти, личаківці починали працювати.

На Личаківській рогатці (там, де тепер починається Пасічна) вонискуповували зерно та переробляли його на борошно (на вулиці Борошняний) або накрупу (на вулиці Круп’ярській). Пізньої осені личаківці починали квасити капусту. Вони йшли до міста, де укладали “трудові угоди” з домогосподарками, і квасили капусту за своїми рецептами. Ця капуста мала великий попит.

Також мешканці Личаковазаймалися візництвомвзимку – на санях, навесні та влітку – на возах. Візництво було одним з основних джерел їх існування, тому появу конкурента – першого трамваю – зустріли дуже неприхильно.

Тепер вулиця Личаківська – одна із найважливіших транспортних магістралей міста, вінчає яку Церква Покрови Пресвятої Богородиці.

1Перебудова дзвіниці костелу кларисок, початок ХХ століттяПочаток вулиці Личаківської. Справа - костел кларисок, початок ХХ століттяПочаток вулиці Личаківської. Справа – костел кларисок, початок ХХ століття3початок вулиці Личаківська. Справа – костел кларисок. Кінець XIX століттяМонастир Боніфітратів, початок ХХ століттяМонастир Боніфітратів, початок ХХ століттяМонастир Боніфітратів, початок ХХ століттяМонастир Боніфітратів, початок ХХ століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, кінець XIX століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, кінець XIX століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, початок XX століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, початок XX століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, початок XX століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, початок XX століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, початок XX століттяКостел Св. Антонія на вул. Личаківській, початок XX століттяВинниківський базар на початку ХХ століттяВинниківський базар на початку ХХ століттяГоспіталь в колишній колегії піарів, Літографія 1840рГоспіталь в колишній колегії піарів, Літографія 1840рвул. Чернігівська, новий корпус лікарні, фото 30-х років ХХ століттявул. Чернігівська, новий корпус лікарні, фото 30-х років ХХ століттяТрамвай на вулиці Личаківській, початок ХХ століттяТрамвай на вулиці Личаківській, початок ХХ століттявулиця Личаківська, початок ХХ століттявулиця Личаківська, початок ХХ століттявулиця Личаківська, вид з рогатки. Літографія 1852рвулиця Личаківська, вид з рогатки. Літографія 1852рКаплиця Непорочного Зачаття Діви Марії. Перебудована в 1850р. В 1956р. знесенаКаплиця Непорочного Зачаття Діви Марії. Перебудована в 1850р. В 1956р. знесенаКостел Петра й Павла, початок ХХ століттяКостел Петра й Павла, початок ХХ століттявулиця Личаківська в 30-х роках ХХ століттявулиця Личаківська в 30-х роках ХХ століттявулиця Личаківська в 30-х роках ХХ століттявулиця Личаківська в 30-х роках ХХ століттяВіце-президент Львова Рутовський вручає ключі від Львова генералу Роде, на Личаківській рогатці, 1914рВіце-президент Львова Рутовський вручає ключі від Львова генералу Роде, на Личаківській рогатці, 1914рПам'ятник Гловацькому, перша половина ХХ століттяПам’ятник Гловацькому, перша половина ХХ століттяКостел Матері Божої Остробрамської, 30-і роки ХХ століттяКостел Матері Божої Остробрамської, 30-і роки ХХ століттяКостел Матері Божої Остробрамської, 30-і роки ХХ століттяКостел Матері Божої Остробрамської, 30-і роки ХХ століттяКостел Матері Божої Остробрамської, 30-і роки ХХ століттяКостел Матері Божої Остробрамської, 30-і роки ХХ століттяПам'ятник гвардійцям танкістам, визволяючим в 1944 р Львів. Прибраний в 90-хх роках ХХ століттяПам’ятник гвардійцям танкістам, визволяючим в 1944 р Львів. Прибраний в 90-хх роках ХХ століття

Джерело

Читати далі »