«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки

06 грудня 2019 12:01:13    

6 грудня виповнилося 148 років від дня народження Миколи Кіндратовича Вороного (1871-1938) – українського письменника, перекладача, театрального режисера, актора, громадсько-політичного діяча, театрознавця.

Микола Кіндратович Вороний народився 6 грудня 1871 року (на Катеринославщині) у сім’ї ремісника.

Навчався у Харківському, пізніше – у Ростовському реальному училищі, був виключений за зв’язки з народниками, читання і поширення забороненої літератури. Три роки перебував під наглядом поліції із забороною вступати до вищих навчальних закладів Росії. Продовжував навчання у Віденському і Львівському університетах (філософський факультет).

Працював бібліотекарем і коректором Наукового товариства імені Шевченка, режисером українського театру товариства «Руська бесіда», в редакції журналу «Життє і слово», де вів рубрику «Вісті з Росії». Допомагав І. Франкові у виданні газети «Громадський голос» і «Радикал», деякий час був неофіційним редактором журналу «Зоря».

З 1897 року – актор трупи М. Кропивницького, П. Саксаганського, О. Васильєва та ін. Член РУП. Був одружений на доньці Миколи Вербицького Вірі Миколаївні Вербицькій. Батько поета Марка Вороного.

У 1901 році залишив сцену і служив в установах Катеринодара, Харкова, Одеси, Чернігова.

У 1910 році оселився в Києві, працював у театрі М. Садовського, викладав у театральній школі.

1917 – один із засновників Української Центральної ради; один із засновників і режисерів Українського національного театру.

У 1920 році емігрував за кордон. Жив у Варшаві, де зблизився з польськими письменниками Ю. Тувімом і Л. Стаффом, невдовзі переїхав до Львова. Викладав в українській драматичній школі при Музичному інституті імені М. Лисенка, деякий час був директором цієї школи.

Після повернення в Україну (1926) вів педагогічну і театрознавчу діяльність. Викладав у Харківському музично-драматичному інституті, згодом працював у Києві у Всеукраїнському фотокіноуправлінні тощо.

У 1934 році М. Вороного було заарештовано як польського шпигуна. Деякий час перебував у Воронежі, потім висланий на Одещину.

7 червня 1938 року – розстріляний за вироком особливої трійки УНКВС Одеської області з групою селян.

10 листопада 1957 року рішенням президії Кіровоградського обласного суду Миколу Вороного було реабілітовано.

Читати далі »

Новини Львів Live

Новини Львів »

 

 

Copyright © 2020 strichka.com
E-mail: [email protected]
Powered by QCMS